Skocz do zawartości
MentalWay

Polecane posty

Napisano (edytowane)

Cześć,
Wczorajszy wieczór poświęciłem na przerobienie VOD Funda_mental. Dzięki temu pozbyłem się dziś "focha", o którym Michał wspomina w materiale, i po raz pierwszy od dawna poszedłem na poranny spacer do lasu niedaleko mojego domu. Niestety po wejściu lekko w głąb przecierałem oczy ze zdumienia. Płakać się chce na widok tego gdzie i ile człowiek naniósł śmieci. Głównie butelki po napojach, papierki po przekąskach etc. Oczywiście na osiedlu przyległym do lasu w zasięgu wzroku ani jednego kosza na śmieci, więc po części rozumiem sytuację ale nadal nie pozostawia mi to spokoju. Czy w Waszym otoczeniu też jest tak kiepsko, że społeczność nie dba o to, z czego na co dzień korzysta i co daje jej świeże powietrze niezwykle potrzebne do codziennej egzystencji?

Niesiony z każdym krokiem emocjami braku przyzwolenia na taki obrót spraw, wpadłem na pomysł, żeby zabierać ze sobą na spacery reklamówkę, rękawiczki i powolutku, za każdym razem wynosić część tych śmieci i zostawiać je przy najbliższym śmietniku tak, aby służby mogły to zabrać do utylizacji. Niby nic, a jednak. Sęk w tym, że chwilę później doszedłem do wniosku, że co ja biedny żuczek mogę, skoro skala problemu jest ogólnokrajowa, a wręcz aż ogólnoświatowa. I znowu dopadł mnie foch. Na świat, na ludzi, że na pewno skoro tak syfią na co dzień, to oleją inicjatywę i nic z tego nie wyjdzie. Ja będę zaiwaniał i co dzień rano wynosił część syfu, a wieczorami ten syf z kolejnymi amatorami leśnych spacerów wróci między drzewa. Ale chwila refleksji i kabum.

Może tych co chcą mieć czysto wokół siebie jest więcej niż tych syfirzy?
Może grywalizacja ale jak, ją wpleść w to działanie?
A może crowdfounding?

Przecież Michał tyle o nim wspominał.
Przecież to idealne narzędzie, które wciąga niczym chodzenie po bagnach i angażuje w Twój pomysł masę dobrych ludzi, chcących zmienić świat na lepsze.
Przecież platformy poświęcone projektom finansowanym społecznie są idealnym inkubatorem do sprawdzenia danej idei i ewentualnego wdrożenia jej w życie.
Przecież chyba większość z nas chce żyć w czystym i zadbanym otoczeniu przyjaznym dla człowieka, to dlaczego nie spróbujemy o to zadbać wspólnie?
Przecież tyle ludzi spaceruje po lasach 'bez celu'. Jaki problem aby przy okazji wykonali kilka skłonów i podnieśli 3 papierki, 2 puszki czy 4 paczki po fajkach?

Moja idea jest taka aby w pierwszej kolejności wspólnie zrobić spis dobrych praktyk. Takie how to akcji.
Przy głównych wejściach do lasu z osiedla postawić śmietniki, które służby miejskie by opróżniały raz na jakiś czas - do ustalenia z radą osiedla itp.
Do tego fajnie by było, gdyby udało się zaprojektować jakiś 'dozownik' do worków na śmieci. Najlepiej tak skonstruowany, aby ludzie, którzy mają w domu nadmiar 'reklamówek' mogli się nimi podzielić i wrzucić je do takiego dozownika. Dzięki temu, foliówki stałyby się produktami wielorazowego, a nie jednorazowego użytku, jak to obecnie jest w naszym 'rozwiniętym', a jakże zacofanym pod względem ekologii świecie).
Dla ludzi brzydzących się dotykania czyichś śmieci rękoma można by opracować chwytaki/szpikulce zrobione metodą DIY z pozostałości znalezionych w lesie. Idealne zadanie na zajęcie z techniki w pobliskiej szkole :) Dzięki temu będziemy edukować społeczeństwo, dodatkowo zwielokrotnimy pozytywny efekt, który chcę osiągnąć. A to ze względu na to, że 'śmieci' wyniesione z lasu, mogą stać się narzędziami do usuwania śmieci, które jeszcze w nim zostały. Czyż to nie piękne?

I teraz wyobraźcie sobie, że z lokalnej inicjatywy na moim osiedlu rozkręcamy ten projekt na cały kraj, później cały kontynent i świat.
Fajnie by było zostawić chociaż coś takiego po sobie na tym świecie :D

A Ty co sądzisz?
Pomysł dobry, czy poniosła mnie fantazja i raczej powinienem wrócić do codziennych obowiązków, bo szanse na realizację tego planu są mniejsze niż wygranie w totka :D

Udanego dnia kochani.
Bądźcie kreatywni i ulepszajcie świat dookoła siebie.

PS zdjęcie dla przyciągnięcia uwagi ;)

2018-11-13_07_38_33.jpg

Edytowane przez Krzysiek
  • Like 1

Link do postu