Skocz do zawartości
MentalWay

Polecane posty

Napisano (edytowane)

Cześć,
Wczorajszy wieczór poświęciłem na przerobienie VOD Funda_mental. Dzięki temu pozbyłem się dziś "focha", o którym Michał wspomina w materiale, i po raz pierwszy od dawna poszedłem na poranny spacer do lasu niedaleko mojego domu. Niestety po wejściu lekko w głąb przecierałem oczy ze zdumienia. Płakać się chce na widok tego gdzie i ile człowiek naniósł śmieci. Głównie butelki po napojach, papierki po przekąskach etc. Oczywiście na osiedlu przyległym do lasu w zasięgu wzroku ani jednego kosza na śmieci, więc po części rozumiem sytuację ale nadal nie pozostawia mi to spokoju. Czy w Waszym otoczeniu też jest tak kiepsko, że społeczność nie dba o to, z czego na co dzień korzysta i co daje jej świeże powietrze niezwykle potrzebne do codziennej egzystencji?

Niesiony z każdym krokiem emocjami braku przyzwolenia na taki obrót spraw, wpadłem na pomysł, żeby zabierać ze sobą na spacery reklamówkę, rękawiczki i powolutku, za każdym razem wynosić część tych śmieci i zostawiać je przy najbliższym śmietniku tak, aby służby mogły to zabrać do utylizacji. Niby nic, a jednak. Sęk w tym, że chwilę później doszedłem do wniosku, że co ja biedny żuczek mogę, skoro skala problemu jest ogólnokrajowa, a wręcz aż ogólnoświatowa. I znowu dopadł mnie foch. Na świat, na ludzi, że na pewno skoro tak syfią na co dzień, to oleją inicjatywę i nic z tego nie wyjdzie. Ja będę zaiwaniał i co dzień rano wynosił część syfu, a wieczorami ten syf z kolejnymi amatorami leśnych spacerów wróci między drzewa. Ale chwila refleksji i kabum.

Może tych co chcą mieć czysto wokół siebie jest więcej niż tych syfirzy?
Może grywalizacja ale jak, ją wpleść w to działanie?
A może crowdfounding?

Przecież Michał tyle o nim wspominał.
Przecież to idealne narzędzie, które wciąga niczym chodzenie po bagnach i angażuje w Twój pomysł masę dobrych ludzi, chcących zmienić świat na lepsze.
Przecież platformy poświęcone projektom finansowanym społecznie są idealnym inkubatorem do sprawdzenia danej idei i ewentualnego wdrożenia jej w życie.
Przecież chyba większość z nas chce żyć w czystym i zadbanym otoczeniu przyjaznym dla człowieka, to dlaczego nie spróbujemy o to zadbać wspólnie?
Przecież tyle ludzi spaceruje po lasach 'bez celu'. Jaki problem aby przy okazji wykonali kilka skłonów i podnieśli 3 papierki, 2 puszki czy 4 paczki po fajkach?

Moja idea jest taka aby w pierwszej kolejności wspólnie zrobić spis dobrych praktyk. Takie how to akcji.
Przy głównych wejściach do lasu z osiedla postawić śmietniki, które służby miejskie by opróżniały raz na jakiś czas - do ustalenia z radą osiedla itp.
Do tego fajnie by było, gdyby udało się zaprojektować jakiś 'dozownik' do worków na śmieci. Najlepiej tak skonstruowany, aby ludzie, którzy mają w domu nadmiar 'reklamówek' mogli się nimi podzielić i wrzucić je do takiego dozownika. Dzięki temu, foliówki stałyby się produktami wielorazowego, a nie jednorazowego użytku, jak to obecnie jest w naszym 'rozwiniętym', a jakże zacofanym pod względem ekologii świecie).
Dla ludzi brzydzących się dotykania czyichś śmieci rękoma można by opracować chwytaki/szpikulce zrobione metodą DIY z pozostałości znalezionych w lesie. Idealne zadanie na zajęcie z techniki w pobliskiej szkole :) Dzięki temu będziemy edukować społeczeństwo, dodatkowo zwielokrotnimy pozytywny efekt, który chcę osiągnąć. A to ze względu na to, że 'śmieci' wyniesione z lasu, mogą stać się narzędziami do usuwania śmieci, które jeszcze w nim zostały. Czyż to nie piękne?

I teraz wyobraźcie sobie, że z lokalnej inicjatywy na moim osiedlu rozkręcamy ten projekt na cały kraj, później cały kontynent i świat.
Fajnie by było zostawić chociaż coś takiego po sobie na tym świecie :D

A Ty co sądzisz?
Pomysł dobry, czy poniosła mnie fantazja i raczej powinienem wrócić do codziennych obowiązków, bo szanse na realizację tego planu są mniejsze niż wygranie w totka :D

Udanego dnia kochani.
Bądźcie kreatywni i ulepszajcie świat dookoła siebie.

PS zdjęcie dla przyciągnięcia uwagi ;) 

2018-11-13_07_38_33.jpg

Edytowane przez Krzysiek
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link do postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×